Енергетики нагадують правила електробезпеки під час літніх канікул

23.05.2018

Енергетики сердечно вітають усіх дітей з початком літніх канікул. Літо – найбажаніша дитяча пора! Адже завершився навчальний рік, і ви всі, хлопці та дівчатка, маєте багато вільного часу та належите самі собі. Частіше граєте на вулиці та самостійно користуєтеся електроприладами вдома. Тому в цей період підвищується ризик електротравматизму.

 

Дорогі діти! Електрика – наш вірний помічник у праці та побуті. Але вона стає небезпечною для життя людини, якщо не дотримуватися основних правил безпечного користування електроенергією. Запам'ятайте та дотримуйтесь рекомендацій та порад від енергетиків.

Електрика в нашому житті.

У сучасному світі ми навіть не можемо уявити свого життя без електрики. Щоб передати електрику туди, де вона потрібна, будують лінії електропередачі. Ви, мабуть, бачили за містом високі стовпи-опори, до яких підвішені проводи. По цих проводах електрика від електростанцій приходить у різні міста і села, до ваших домівок. По проводах електрика біжить під дуже високою напругою, яка досягає сотні тисяч вольт. Щоб ніхто, навіть випадково, не зміг доторкнутися до проводів, енергетики їх підвішують високо в небі та роблять опори такими високими.

Коли електрика проводами приходить у місто, вона потрапляє на електропідстанцію. Там стоїть особлива машина-трансформатор. Він знижує тиск, і далі електроенергія передається кабелями, що закопані глибоко під землею. Ви можете побачити такий кабель у ямі, яку інколи копають будівельники. Ніколи не торкайтеся кабелю, що стирчить з-під землі, адже він може бути під високою наругою! По кабелях електрика приходить у трансформаторну підстанцію. Маленький трансформатор, який розташований у ній, ще більше знижує напругу і вже тепер електрика може використовуватись у різних приладах, що є у вашому домі. Але це не означає, що її дія перестає бути небезпечною для людини.

Так, нас оточує безліч корисних речей, що полегшують життя: прасок, пилососів, кавоварок, тостерів, мікрохвильовок, телевізорів, комп'ютерів, пральних машин тощо. Усі вони – наші помічники. А помічників потрібно “годувати”. Навіть маленькі діти знають, що їх “годує” електричний струм. Він теж наш товариш і помічник, коли з ним поводитися обережно, виконуючи всі правила користування електроприладами. Вирвавшись на волю, електричний струм може наробити багато лиха: влаштувати страшну пожежу, сильно уразити господаря, в результаті чого людина може навіть померти. Пошкодження, що виникають від дій електричного струму, називаються електротравмою.

При електротравмі можуть бути: слабкість, почервоніння, втрата чутливості, запаморочення, втрата свідомості.

Перші дії при ураженні струмом:

Відключити електрику в квартирі!

Покликати дорослих на допомогу!

Негайно викликати швидку допомогу за телефоном 103!

Щоб не піддавати себе ризику, запам'ятайте прості правила користування електроприладами у побуті, вдома:

Не вмикай незнайомі електроприлади сам, без дорослих. Дроти, по яких іде струм, ізольовані, але ізоляція може зіпсуватися – вивільнена електрика наробить лиха.

Не встромлюй пальці або будь-які предмети в розетку.

Користуйся лише вимикачем, який добре знаєш. Якщо в гостях чи на дачі помітив незнайомий тобі вимикач, запитай дорослих, як з ним поводитися.

Не залишай ввімкнені в мережу електроприлади, коли ними не користуєшся або ідеш з дому. Може статись коротке замикання і, як наслідок, пожежа! Коли сталося коротке замикання, ніколи не гаси водою! Коли загорівся шнур, обмотай руку сухою простою ганчіркою або одягни суху гумову рукавицю і витягни вилку з розетки.

Заборонено самостійно розбирати та ремонтувати електроприлади. Цим мають займатися професіонали.

Правила поведінки на вулиці біля енергооб'єктів:

Заборонено підніматись на опори ліній електропередачі.

Заборонено проникати за огорожі та бар'єри електроустановок, заходити на територію енергооб'єктів. Звертай увагу на заборонні та попереджувальні знаки, які розміщують енергетики!

Заборонено відчиняти двері і проникати в приміщення електроустановок, втручатись у їхню роботу.

Заборонено наближатись до обірваного проводу ближче ніж на 8 метрів, а тим більше торкатись – дотик до нього небезпечний для життя!

Заборонено запускати поряд з лініями електропередачі спортивні моделі літальних апаратів, накидати на проводи різноманітні сторонні предмети, займатися рибальством.

Заборонено розпалювати під лініями електропередачі вогнища, складати поруч дрова, солому й інші легкозаймисті предмети.

Від дотримання правил електробезпеки залежить ваше здоров'я та життя!

Діти! Якщо ви помітили обірвані проводи лінії електропередачі, відчинені двері трансформаторних підстанцій або як сторонні особи поникають в приміщення електроустановок чи піднімаються на опори, необхідно терміново повідомити про це дорослих або енергетиків!

“Кол-центр” АК “Харківобленерго” працює цілодобово!

Для мешканців м. Харкова: 15-04, 0-800-500-413.

Для мешканців Харківської області: 0-800-500-413.

Усі дзвінки безкоштовні!

Шановні батьки! Відповідальність за нещасні випадки завжди лежить на дорослих, які вчасно не попередили, не втримали, не вберегли! Розмовляйте зі своїми дітьми, нагадуйте про небезпеку! Може бути, що саме Ваші слова вбережуть близьких від біди!

 

З турботою, АК “Харківобленерго”