Питання та відповіді

ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

Які заходи може вживати споживач для збереження електроенергії?

Відповідь:

У всьому світі питання енергозбереження стає дедалі актуальнішим. Це не лише економічна вигода для споживачів та зменшення навантаження на електричні мережі, а також, що надзвичайно важливо, збереження довкілля для наших нащадків.

Енергозбереження передбачає не відмову від благ цивілізації чи обмеження власних потреб, а шлях раціонального використання енергоресурсів, отримання більшого обсягу корисної роботи електроприладів за рахунок тієї ж кількості електроенергії.

Для того, щоб ефективніше економити електроенергію, слід знати, скільки споживають електроприлади:

 • кондиціонер – 2,2–3,37 кВт/год,
 • електрочайник – 2,2–2,4 кВт/год,
 • пилосос – 2 кВт/год,
 • бойлер – 1,5–2,5 кВт/год,
 • обігрівачі масляний та повітряний – 1,5–2 кВт/год,
 • праска – 1–2,4 кВт/год,
 • пральна машина – 0,8–1,14 кВт/год,
 • холодильник двокамерний – 0,77–0,90 кВт/год,
 • мікрохвильова піч – 0,7–1,5 кВт/год,
 • холодильник однокамерний – 0,10-0,40 кВт/год,
 • телевізор – 0,08-0,14 кВт/год,
 • електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт/год,
 • комп’ютер – 0,065-0,45 кВт/год.

yak-ekonomyty.jpg

Ось кілька простих порад, дотримання яких дозволить використовувати електроенергію більш ефективно. Ці правила не складні, але слід пам’ятати, що для ефективності вимагають щоденного застосування.

1. Використовуйте енергоефективну побутову техніку:

– побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G;

– клас "А ++" – найбільш енергоощадний;

– придбавши побутову техніку класу "А" або "А+" ви на 30-50% зменшите споживання електроенергії навіть порівняно з приладами класу "В".

Приклад: холодильники класу "А" споживають в середньому 0,9 кВт/год на добу, а класу "С" – близько 1,45 кВт/год. Таким чином, придбавши холодильник класу "А" Ви зменшите споживання електричної енергії на рік на 200 кВт/год і, як, результат, економія Вашого бюджету.

2. Економія на освітленні:

– енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше, ніж звичайні лампи розжарювання, при споживанні електроенергії в 10 разів менше, тому затрати на придбання енергозберігаючих ламп окупляться менш, ніж за рік;

– світлорегулятори і датчики, які автоматично вмикають і вимикають освітлення при появі людини, зменшать споживання електричної енергії.

3. Правильно експлуатуйте холодильник:

– не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів;

– не встановлюйте холодильник в місце, де є пряме сонячне проміння;

– не ставте в холодильник гарячу їжу;

– дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів (в приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії);

– контролюйте температурний режим в холодильній камері – чим нижча температура, тим більше електроенергії потрібно для її підтримки.

4. Використовуйте пральні і посудомийні машини в режимі повного завантаження:

– при неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15 %.

5. Вчасно очищуйте пилосмок:

– на третину заповнений мішок для збору пилу збільшує на 40% витрати електроенергії.

6. Правильно експлуатуйте електроплиту:

– використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити – заощадиться 5-10 % електроенергії;

– врахуйте, що конфорка електроплити після вимкнення певний час продовжує виділяти тепло.

7. Вимикайте електроприлади, якими не користуєтеся:

– вимикайте світло, коли виходите з приміщення;

– не залишайте електроприлади "в режимі сну".

Приклад: телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВт/год на місяць, музичні центри — в середньому 8 кВт/год, DVD-плеєри — 4 кВт/год, комп’ютери – 3,6 кВт/год.

Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування ("режимі сну") може досягати 350-400 кВт/год на рік.

8. Правильно експлуатуйте кондиціонер:

– вмикайте кондиціонер лише при закритих вікнах і дверях.

9. Правильно експлуатуйте електрочайник:

– кип’ятіть стільки води, скільки необхідно на даний момент;

– своєчасно видаляйте накип. Чайник з накипом у 30 разів гірше проводить тепло.

10. Вимикайте електричний бойлер:

– вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтесь;

– бойлер в режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води.

11. Правильно обладнайте помешкання освітлювальними приладами:

– використовуйте в побуті крім підвісних та настінних світильників – точкові в «робочих зонах» помешкання;

12. Перейдіть на зонні тарифи на електроенергію:

– використовуйте нічний тариф з 23:00 до 7:00 год. для побутових потреб – ваші витрати на оплату за спожиту в нічний час електроенергію зменшиться на 50%.

Матеріал – з офіційного сайту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Корисні поради щодо раціонального використання електроенергії

Відповідь:

Скористайтеся простими і не витратними способами економії електроенергії вдома та на роботі, збережіть електроенергію і, відповідно, гроші.

 1. Завжди вимикайте світло, виходячи надовго з приміщення. При виході з будинку вимкніть з розеток усі побутові прилади, крім холодильника.

 2. Не залишайте електроприлади в режимі "standby" (режим очікування) – вимикайте їх з розетки. По-перше, це безпечніше, по-друге, вимкнення приладів з мережі дозволить зменшити використання електроенегії в середньому до 300 кВт/год в рік.

 3. Налаштуйте в комп'ютері режим енергозбереження, при якому можна заощадити до 50 % електроенергії. Усі комп'ютери, що випускаються на сьогодні, підтримують такий режим.

 4. Замініть лампи розжарювання на енергозберігаючі. Вони не тільки економлять електрику, а й служать в 5-8 разів довше. Яскравість освітлення не погіршиться, але ви споживатимете в чотири-п’ять разів менше електроенергії.

 5. Додайте світильники у всіх ключових місцях квартири. Точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього приміщення з однієї точки.

 6. Правильно використовуйте електрочайник. Постарайтеся наливати в чайник тільки необхідну кількість води – цим ви зекономите електроенергію та час для нагріву води.

 7. Якщо у вас електроплита, необхідно вибирати посуд, дно якого відповідає розмірам конфорки, оскільки при використанні посуду більшого діаметра втрачається 5% - 10% електроенергії. При приготуванні їжі бажано закривати посуд кришкою, а при закипанні – перейти на низькотемпературний режим готування. Раціонально використовуйте тепло конфорок, привчіть себе до того, що електроплита може готувати і тоді, коли вже вимкнена.

 8. Завантажуйте пральну машину згідно з інструкцією. Коли пральна машина не повністю завантажена білизною – втрачаються 10 %–15 % електроенергії. При неправильно вибраній програмі прання втрачається до 30 % електроенергії.

 9. Купуйте побутову техніку класу А, А+, А++. Завдяки цьому економія електроенергії в кінці місяця буде очевидна. У порівнянні з приладами більш низького класу енергоспоживання, вони споживають електрики на 30 %-40 % менше.

Пам'ятайте, що одночасне використання потужних електроприладів, у тому числі обігрівачів, може спричинити пошкодження електричного обладнання та стати причиною пожежі.

312054336-486855903472361-7109353602378481588-n

ЗНЕСТРУМЛЕННЯ

Як дізнатися про планові ремонтні роботи, які проводить АТ “Харківобленерго”?

Відповідь:

Інформація щодо планових перерв в електропостачанні із зазначенням населених пунктів та вулиць та/або об’єктів, які буде відключено, причини перерви, дати та часу початку перерви (з точністю до години) та її орієнтовної тривалості розміщена на сайті АТ “Харківоблненерго”.

Детальніше у розділі “Планові перерви” за посиланням: https://www.oblenergo.kharkov.ua/tabledisconnectplan

Як дізнатися про аварійні відключення електроенергії?

Відповідь:

У разі виникнення аварійних ситуацій, повідомлення про відключення електроенергії з'являється за фактом аварійного знеструмлення у розділі “Аварійні відключення” на сайті АТ “Харківоблненерго”.

Чому трапляться короткі замикання? Що робити, щоб не трапилось коротке замикання?

Відповідь:

Напевно кожна людина за час свого життя бачила на власні очі, принаймі, одне коротке замикання (КЗ) в електричні мережі. Це той випадок, коли буває вибух, коли може бути відкрите полум’я, коли є різкий запах (дуже токсичний, до речі), коли є їдучий дим. Через такі випадки, якщо їх вчасно не ліквідувати, трапляються трагічні випадки, коли люди втрачають своє майно,а то й життя.

Отже, що таке коротке замикання? Коротке замикання - це з’єднання двох точок електричної мережі з різними потенціалами ("+" і " -", фаза і нуль, фаза і фаза).

Які фактори впливають на коротке замикання?

 1. Неправильно вибрані провідники (січення, тип, ізоляція), неправильно вибрані захисні пристрої (допустимі струми).
 2. Старіння мережі (з часом електричні навантаження в житлових приміщеннях збільшуються, оскільки ми постійно щось докуповуємо і поповнює свій арсенал побутових приладів, старіє ізоляція провідників, послаблюються контакти (розкручуються, перегріваються, халатно експлуатуються).
 3. Пошкодження мережі (буває так, що трапляються непомітні пошкодження, все ніби працює, проте з часом воно таки  вистрілює, а ще буває, що Ви, робите якісь оновлення в приміщеннях, щось свердлите, забиваєте, в наслідок чого, Ви можете потрапити на проводку але пошкодити її лише частково, що з часом приведе до виходу з ладу).

Що робити, щоб не трапилось коротке замикання?

 1. Завжди, постійно, без перестанку, контролюйте свою домашню електричну мережу. Це означає, ставтесь до неї з повагою і із знанням. Спостерігайте за мережею.
 2. Не перевантажуйте мережу. Пам’ятайте, коли була прокладена ваша проводка і яке навантаження було в той час. З роками, воно однозначно, що збільшиться і перевершить всі допустимі запаси. Це означає, що треба робити ремонт і перепрокладати власну електричну мережу. При цьому слід правильно вибрати захисне обладнання (автоматичні вимикачі, диференційний захист, захисти від пренапруг, тощо). Не користуйтесь необдумано системами подовжувачів і т.зв. трійників, а найкраще взагалі їх не використовуйте, користуйтесь правилом, що кожен споживач має мати власну точку підключення.
 3. Робіть профілактику. Це означає, що потрібно дотягнути контакти на всі автоматах, резетках, вимикачах. Перевірте якість ізоляції (вона не повинна відвалюватись і розсипатись, провода не повинні бути теплими). І не забувайте, що техніку безпеки і робіть всі дії попередньо відімкнувши живлення.
 4. Оберігайте як зіницю свого ока схему прокладки проводки у вашому помешканні, це дозволить уникнути халепи, коли ви щось модернізуєте в інтер’єрі своєї оселі.
 5. І найголовніше. Ніколи не пхайтесь в ту галузь, котру не знаєте. Краще робіть досконало власну справу, заробляйте гроші і наймайте професіоналів, котрі Вам допоможуть з електрикою в домі. Правда, тут треба також добре вивчати ситуацію, щоб не найняти безвідповідальних халтурщиків але це вже тема. котра заслуговує окремого посту.

Що робити та куди телефонувати у разі аварійних відключень електроенергії?

Відповідь:

У разі аварійних відключень, виявлення обірваного проводу або пошкодження електрообладнання слід негайно зателефонувати до кол-центру АТ “Харківобленерго”.

Уся отримана інформація буде невідкладно оброблена та надана відповідним підрозділам для оперативного реагування.

Звертаємо увагу, що з метою невідволікання диспетчерського персоналу від виконання їх посадових обов’язків (здійснення оперативних перемикань, координації дій оперативно-виїзних бригад тощо) спілкування зі споживачами електроенергії відбувається виключно через кол-центр товариства.

Також нагадуємо, що у разі відсутності електроенергії дізнатися про зареєстроване аварійне або планове відключення Ви можете на корпоративному сайті або використовуючи мобільний додаток “Харенерго” чи Вайбер-бот. Крім того, ці електронні сервіси дозволяють передати заявку щодо відсутності електропостачання самостійно.

Пам’ятайте, що основна цінність – це людське життя та здоров’я. Неухильно дотримуйтесь правил електричної безпеки, бережіть своїх рідних та близьких!

Повідомляти про знеструмлення або загрозу для безпеки експлуатації електросистем потрібно до кол-центру АТ “Харківобленерго” за телефонами:

 • (057) 34-24-413 ,
 • (067) 23-40-413,
 • (050) 05-40-413,
 • (063) 05-40-413.

Кол-центр товариства працює в цілодобовому режимі та без вихідних.

Алгоритм дій у разі тривалого знеструмлення м. Харкова

Відповідь:

АТ "Харківобленерго" розробило алгоритм дій для місцевого самоврядування у разі відсутності електропостачання більш ніж добу. Він передбачає наступні дії:

1. Організувати стаціонарні станції зарядки телефонів та павербанків для населення.

2. Сумісно з телекомунікаційними компаніями забезпечити сталий зв'язок.

3. Зробити достатні запаси палива для роботи дизельгенераторів.

4. Проінформувати населення про:

- необхідність вимкнути побутові прилади з електромережі;
- заборону використовувати в закритих приміщеннях генератори для унеможливлення отруєння чадним газом;
- необхідність забезпечення радіо на батарейках та частотах, на яких повідомляють новини щодо ситуації в місті.

ОБЛІК

Як визначаються дані лічильника, якщо споживач не передав їх вчасно?

Відповідь:

Відповідно до п. 8.6.4 Кодексу зчитані та передані індивідуальним побутовим споживачем покази лічильника в будь-який інший день календарного місяця (період, не зазначений п. 8.6.3 Кодексу) за відсутності переданої (зчитаної) з нього інформації шляхом дистанційного зчитування лічильника є вихідними даними для визначення даних комерційного обліку на перше число місяця шляхом додавання (віднімання) величини добутку середньодобового споживання на кількість днів (діб) між датою зчитування показів та першим числом календарного місяця. Середньодобове споживання визначається виходячи з даних про покази лічильника, зафіксовані між двома послідовними зчитуваннями, та кількості днів між цими зчитуваннями показів.

Якщо контролер не приходить до споживача, то як саме в такому разі нараховується платня за споживання?

Відповідь:

Відповідно до п. 8.6.4 Кодексу зчитані та передані індивідуальним побутовим споживачем покази лічильника в будь-який інший день календарного місяця (період, не зазначений п. 8.6.3 Кодексу) за відсутності переданої (зчитаної) з нього інформації шляхом дистанційного зчитування лічильника є вихідними даними для визначення даних комерційного обліку на перше число місяця шляхом додавання (віднімання) величини добутку середньодобового споживання на кількість днів (діб) між датою зчитування показів та першим числом календарного місяця.

Куди і в який спосіб звертатися споживачам, які хочуть виправити показання лічильника (якщо в квитанції та на сайті вони не співпадають з реальними), і отримати перерахунок?

Відповідь:

Відповідно до п. 8.6.6 Кодексу, якщо за підсумками наступного місяця споживач надасть покази лічильника, визначення фактичного обсягу розподілу та споживання електричної енергії за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показів та показів, на які споживачу здійснено розрахунки.

У разі неподання даних показів лічильника та отримання від ПрАТ «Харків-енергозбут» квитанції на сплату за електричну енергію з розрахунковими показами лічильника, які не відповідають фактичним показам, побутовий споживач має можливість, не звертаючись особисто до центру обслуговування клієнтів, самостійно через Інтернет-сервіси товариства передати фактичні покази лічильника, на підставі яких товариством буде проведена перевірка та в автоматичному режимі виправлені помилкові дані.

У зв’язку з відокремленням функції з розподілу електричної енергії від функцій постачання електричної енергії, що визначено положеннями Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017, за АТ «Харківобленерго» з 01.01.2019 залишається функція розподілу електричної енергії.

НКРЕКП визначила постачальником універсальної послуги на території Харківської області ПрАТ «Харківенергозбут».

Для проведення звірки розрахунків за спожиту електричну енергію до 01.01.2019 та звірки обсягів спожитої електричної енергії згідно з показами лічильника електричної енергії побутові споживачі м. Харкова повинні звернутися до центру обслуговування клієнтів АТ «Харківобленерго», розташованого за адресою: вул. Плеханівська, буд. 126/2, м. Харків, а для проведення звірки розрахунків за спожиту електричну енергію після 01.01.2019 – до електропостачальника ПрАТ «Харківенергозбут».

БЕЗПЕКА

Що, в першу чергу, необхідно знати споживачу електричної енергії про охорону електромереж

Відповідь:

Усі електричні мережі, в особливості високовольтні лінії електропередачі, є системоутворюючими та мають важливе державне значення.
В зв'язку з цим для забезпечення збереження і надійності роботи електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації, визначення порядку проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж та виконання інших робіт поблизу електричних мереж, а також запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму Кабінетом Міністрів України були затверджені (постанова від 04.03.97. №209) Правила охорони електричних мереж (далі - Правила).
Вищевказаними Правилами чітко визначений перелік об'єктів, що підлягають охороні, а саме:
- трансформаторні підстанції;
- розподільчі пункти і пристрої;
- струмопроводи;
- повітряні лінії електропередачі;
- підземні і підводні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.

Для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог правил безпеки згідно з п. 2 Правил передбачено здійснення цілого ряду заходів, основними з яких є:
- відведення земельних ділянок;
- встановлення охоронних зон електричних мереж;
- визначення мінімально допустимої відстані від об'єктів енергопостачання;
- прокладання просік у лісових, садових, паркових та інших зонах з багаторічними насадженнями.

Для захисту населення від впливу електричного поля встановлюються санітарно-захисні зони повітряних ліній електропередачі напругою 330 кВ і вище.
На період будівництва та експлуатації електричних мереж земельні ділянки надаються забудовникам відповідно до Земельного Кодексу України.
Необхідно зазначити, що у межах охоронних зон землі у їх власників та користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями, передбаченими Правилами.
Підприємства, установи, організації та громадяни, яким надано у власність, постійне або тимчасове користування земельні ділянки, де знаходяться об'єкти електричних мереж, зобов'язані вживати належних заходів щодо збереження цих енергооб`єктів. 

Які основні правила електробезпеки вдома?

Відповідь:

Правила електробезпеки вдома:

 • не можна бавитись з електроприладами, встромляти пальці або будь-які предмети в розетку;
 • не можна наливати воду у ввімкненні в електромережу чайники, праски, кавоварки;
 • не можна витирати електричні прилади та проводи, штепсельні розетки та вимикачі мокрою ганчіркою;
 • не можна ставити електроприлади поряд із диваном, ліжком, шторами тощо;
 • не можна залишати без нагляду ввімкнені електроприлади;
 • не можна вмикати одночасно до однієї розетки велику кількість електроприладів;
 • не можна вмикати несправні електроприлади;
 • не можна затискати електропроводи дверима, віконними рамами;
 • не можна підвішувати речі на проводи, вимикачі та розетки;
 • не можна торкатися кабелів або проводів, ізоляція яких пошкоджена;
 • не можна користуватися електроприладами, проводи живлення яких мають пошкоджену ізоляцію;
 • не можна витягати за шнур вилку з розетки;
 • не можна самостійно розбирати чи ремонтувати електроприлади.

Яку відповідальність несе споживач електроенергії за порушення Правил охорони електромереж

Відповідь:

Згідно зі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.97 № 575/97-ВР (зі змінами та доповненнями), правопорушення в галузі енергетики тягнуть за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальності.
Відповідальність за порушення Правил охорони електричних мереж (далі-Правил), передбачена ст. 93 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тягне за собою накладання на порушника значних штрафів. При цьому сплата штрафу не позбавляє правопорушника від усунення наслідків порушення та відшкодування енергопостачальнику заподіяних майнових збитків.
На підставі п. 23 Правил, контроль за виконанням Правил здійснюється енергопідприємством, що постачає електроенергію. У разі виявлення порушень Правил енергопостачальник має право припинити або обмежити електропостачання споживачів, які порушили Правила.
Відновлення електропостачання споживача здійснюється після усунення ним порушень та відшкодування енергопостачальнику заподіяних матеріальних втрат, а також вартості робіт з ввімкнення до електромережі згідно з укладеними договорами. 

Які правила безпеки необхідно виконувати при експлуатації електричних приладів та електричного обладнання поза приміщень?

Відповідь:

Правила техніки безпеки при експлуатації електроприладів і обладнання.
Електричний струм надходить до споживача по повітряним або кабельним лініях електропередач. В результаті різних ушкоджень повітряних ліній дроти провисають або обриваються. При зіткненні з ними або навіть наближення до обірваних проводів людина потрапляє під дію електричного струму і уражається ним. Провід - людина - земля - ​​такий шлях проходження електричного струму. Уникнути нещасних випадків можна, якщо дотримуватися простих правил безпеки:
- смертельно небезпечно не тільки торкатись, а й наближатися до обірваного проводу повітряної лінії, який лежить на землі, на відстані більше 8 метрів;
- виявивши обірвані проводи повітряної лінії, необхідно організувати охорону місця пошкодження, попередити всіх про небезпеку наближення до нього і повідомити в районні розподільні електричні мережі або по телефону 15-04;
- забороняється залазити на дахи будинків і будівель поблизу ділянок, де знаходяться електропроводки, на опори повітряних ліній електропередач;
- грати під повітряними лініями, запускати повітряних зміїв, розводити багаття, кидати дріт або інші предмети на проводи, розбивати лампи, ізолятори, відкривати дверцята розподільчих щитів, силових шаф, двері трансформаторних підстанцій. В результаті таких безконтрольних дій особливо травмуються діти; забороняється проводити під повітряними лініями електропередач будівельні і монтажні роботи, а також посадку дерев, влаштовувати спортивні майданчики, стоянки автомобільного транспорту, складувати матеріали, проїжджати на машинах і механізмах, що мають загальну висоту з вантажем або без вантажу більше 4,5 м від поверхні дороги;

- не можна допускати до монтажу або ремонту як внутрішньої, так і зовнішньої електропроводок людей, які не мають відповідної кваліфікації, спеціальних теоретичних і практичних знань і навичок, необхідного інструменту;
- неприпустимо застосування саморобних електроприймачів, як в приміщенні, так і поза ним.

Які правила поведінки під час пожежонебезпечного періоду?

Відповідь:

Пожежонебезпечний період – це частина року, коли виникають пожежі в природних екосистемах та сільськогосподарських угіддях. Для попередження виникнення пожеж у природних екосистемах, в тому числі лісових масивах, сільськогосподарських угіддях, торфовищах населенню області потрібно дотримуватись певних правил поведінки.

Категорично забороняється розпалювати вогнища чи палити суху траву та гілки під лініями електропередачі та поблизу трансформаторних підстанцій, а також захаращувати територію в охоронних зонах енергетичних об’єктів.

Перебуваючи на природі, подбайте про те, щоб ваш відпочинок був максимально безпечним як для вас та оточуючих людей, так і для навколишнього середовища.

Важливо не допускати спалювання сухої рослинності, стерні, адже саме з цієї причини полум’я вогню нерідко перекидається на лісові насадження і може призвести до лісових пожеж та досягнути рівня надзвичайної ситуації.

Харківські енергетики нагадують: самостійне гасіння електроустаткування небезпечне для життя!

У разі виникнення пожежі негайно телефонуйте за номером “101”!

У випадку виникнення пожежі поблизу ліній електропередачі, електроустаткування слід також додатково попередити енергетиків АТ “Харківобленерго” за цілодобовим телефоном кол-центру: 057-34-24-413, 067-23-40-413, 063-05-40-413, 050-05-40-413 (м. Харків та Харківська область).

Особи, винні у порушенні вимог пожежної безпеки, несуть адміністративну відповідальність та кримінальну в в разі спричинення важких наслідків.

Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:

 • розведення багаття у лісі;

 • палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки;

 • заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів;

 • залишати у непередбачених для цього місцях лісу обмащене, просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я тощо;

 • заправляти пальним у лісі паливні баки під час роботи двигуна;

 • випалювати траву та інші рослинні рештки;

 • звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.

Якщо ви опинилися в осередку пожежі:

 • не панікуйте, з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню;

 • якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі – повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини.

Поради щодо гасіння пожежі:

 • гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, збиваючи полум’я гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим грунтом та затоптуючи ногами, будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас;

 • під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу;

 • особливо будьте обережні у місцях торф’яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину слою, що вигорів;

 • після виходу із осередку пожежі повідомте Державну службу України з надзвичайних ситуацій та місцеву адміністрацію про місце, розміри та характер пожежі.

Пам'ятайте! Попередити пожежу набагато простіше, ніж загасити!

dotrymujtes-pravyl-pozhezhnoyi-bezpeky

Чистка трас ліній електропередачі: що це і кому потрібно?

Відповідь:

Щороку з 15 жовтня до 15 квітня у енергетиків триває сезон чистки трас ліній електропередачі. І хоча, здавалося б, необхідність таких робіт очевидна, щоразу спроби обрізати на приватній ділянці навіть найменшу гілку, яка заважає проводам, викликає активний протест господарів ділянок. Реакцію викликають і планові вимкнення електроенергії, що супроводжують чистки трас. Проте, коли стихія розгулюється, падіння та провисання гілок дерев та самих дерев призводять до аварій у мережах, привертаючи увагу до необхідності обрізки дерев. В АТ «Харківобленерго» відповіли на найчастіші запитання про обрізку дерев під проводами.

 • Що таке «чистка трас»?

Розчищення трас повітряних ліній – це обрізка гілок кущів та дерев, що ростуть в охоронній зоні під лінією проходження повітряних ліній електропередачі, або в небезпечній близькості з ними, які можуть спричинити пошкодження мережі.

 • Для чого обрізати дерева під лініями електропередачі?

Під час сильних вітрів та мокрого снігу дерева, що знаходяться неподалік від лінії електропередач, можуть спричинити коротке замикання на лінії, обрив проводів та падіння опор, створюючи небезпеку для населення, а також перебої в електропостачанні.  Непроведена чистка траси в кілька разів підвищує ймовірність аварійного вимкнення, адже налипання мокрого снігу чи сильний вітер наближає гілку дерева до проводу. Контакт призводить до короткого замикання. Нерідко дерева чи гілки, що ростуть в охоронних зонах під лініями або поруч з проводами, падають на провід і обривають їх. А обірваний провід стає джерелом не тільки знеструмлень в мережі, а й серйозної небезпеки. Він непомітний і нечутний, тому під дію його напруги можуть потрапити люди чи тварини, а це призводить до травматизму чи навіть смертей.

Більшість аварійних вимкнень електропередачі під час негоди стається через падіння гілок та дерев на провід. Дерева поблизу трас ліній електропередачі необхідно обрізати, щоб зменшити ризик вимкнень та небезпеки для життя.

 • Чому чистку траси проводять саме взимку?

Традиційно сезон чистки трас стартує 15 жовтня і триває до 15 квітня, цей період рекомендований екологами, адже дерева в цей час «сплять» і обрізка гілля їм не шкодить. В інші періоди обрізати дерева не можна.

Щороку енергетики визначають місця, які необхідно чистити, складають план-графік розчистки трас і погоджують його у сільських чи міських радах. У графіках вказано, коли і де буде вимикатися електролінія, для того, щоб і енергетики, і господарі змогли обрізати дерева. Ці графіки як правило відомі за 10 днів до дати планових вимкнень.

Енергетики попередньо проводять обхід, визначаючи найпроблемніші ділянки. Як правило, провести чистку трас на одній-двох вулицях можна протягом одного дня, але часом об’єм робіт надто великий, і планові вимкнення здійснюють у кілька разів. Окрім того, написати заяву на знеструмлення лінії можуть мешканці, якщо хочуть провести чистку самостійно, або ж місцева влада та комунальні служби – для ремонтних робіт. В такому випадку на обрану дату теж планують знеструмлення лінії. Для споживачів електроенергії часті знеструмлення є незрозумілими і викликають непорозуміння. Насправді ж їх проводять з об’єктивних причин, намагаючись уникнути незручностей для населення.

 • Хто повинен обрізати дерева?

Відповідно до законодавства працівники обленерго обрізають гілля в охоронній зоні поблизу електроліній напругою 10 кіловольт, а також біля електроліній напругою 0,4 кіловольт біля будинків і присадибних ділянок людей, які фізично не в змозі самостійно забезпечити чистку - інвалідів, одиноких перестарілих та пенсіонерів. В усіх інших випадках мешканці господарюють на своїх територіях самостійно. Для того, щоб чистка трас не закінчилась трагедією, енергетики тимчасово знеструмлюють лінії електропередачі.

 • Чи повинен споживач електричної енергії надавати доступ представникам оператора системи для обрізки гілок дерев, які розташовані на приватному домоволодінні?

Згідно ПРРЕЕ розділу V, глави 5.5, п. 5.5.5 (15) споживач електричної енергії зобов'язаний не перешкоджати обрізуванню гілок дерев, які ростуть на території, що належить споживачу, для забезпечення відстані не менше 1 метра від проводів повітряної лінії електричної мережі напругою 0,4 кВ та на відстані 2 метра для електричних ліній напругою 10 кВ.

Куди повідомляти, якщо Вам стало відомо, що на об'єктах АТ “Харківобленерго” відбуваються протиправні дії?

Відповідь:

Проблема крадіжки енергообладнання завжди була актуальною для енергетиків і має одразу декілька негативних наслідків: знижує надійність електропостачання, що, в свою чергу, стає причиною знеструмлення споживачів, призводить до значних матеріальних збитків товариства.

При цьому зловмисники, мисливці за металом або трансформаторним маслом у гонитві за копійчаними прибутками ігнорують той факт, що ризикують не тільки свободою, але й ставлять під загрозу здоров'я і навіть власне життя. Під час скоєння такої крадіжки ймовірність бути ураженим електричним струмом надзвичайно висока, адже всі, без винятку, трансформаторні підстанції та лінії електропередачі постійно перебувають під напругою і втручання в електроустановку може обернутися величезною бідою. Тож заради «поживи» не варто наражати себе на смертельну небезпеку.

Оскільки забезпечити охорону десятків тисяч кілометрів повітряних ліній електропередачі та трансформаторних підстанцій – вкрай складне завдання, фахівці АТ «Харківобленерго» розробили та впровадили ряд спеціальних технічних і інших заходів, які дозволяють оперативно відслідковувати випадки крадіжок.

На підприємстві створена і активно працює мобільна група швидкого реагування. Після отримання від населення чи диспетчерів районів електричних мереж інформації мобільна група, співробітники служби економічної безпеки разом з оперативно-виїзною бригадою товариства виїжджають на місце події. Номери телефонів групи швидкого реагування розміщенні на всіх об'єктах товариства.

Крім того, трансформаторні підстанції АТ “Харківобленерго” оснащуються охороною сигналізацією. Попередження крадіжок саме з цих об'єктів – одне з пріоритетних завдань. У разі спроби проникнення сторонніх осіб сигнал тривоги відразу надходить на централізований пункт спостереження для реагування.

Але для того, аби ефективно протидіяти зловмисникам, зусиль енергетиків і правоохоронців недостатньо. Просто неоціненну допомогу в боротьбі з розкрадачами енергетичного майна можуть надати небайдужі та законослухняні громадяни. Інформація щодо осіб, які здійснюють крадіжки чи скуповують крадене – на вагу золота, тому просимо мешканців області не залишатися осторонь проблеми.

Якщо Вам стали відомі випадки крадіжок електроенергії, трансформаторного масла, дротів, різноманітного електрообладнання або в разі підозри, що на об'єктах АТ «Харківобленерго» відбуваються протиправні дії, дзвоніть до поліції за номером 102 або до кол-центру товариства за цілодобовим телефоном кол-центру: 057-34-24-413, 067-23-40-413, 063-05-40-413, 050-05-40-413 (м. Харків та Харківська область). Конфіденційність гарантується.

Шановні мешканці міста Харкова та Харківської області! Енергетики АТ «Харківобленерго» вкотре нагадують Вам, що будь-яке втручання сторонніх осіб у роботу енергообладнання заборонено, несе за собою кримінальну відповідальність та є смертельно небезпечним для людей! Не будьте байдужими! Не дайте злочинцям залишити Вас без електричної енергії чи поставити під загрозу Ваші життя!

Ви виявили обірваний провід. Що робити, кому телефонувати?

Відповідь:

 1. Не панікуйте. Не кидайтеся бігти із зони ураження. Озирніться та оцініть ситуацію.
 2. Візуально відрахуйте 8 м від проводу. 8 м – радіус зони ураження. Візуально відстань аналогічна довжині рейсового автобуса.
 3. Виходити із небезпечної зони потрібно правильно: не можна бігти чи піднімати високо ноги. Пересувайтесь від дроту, переміщуючи ноги по землі, не відриваючи їх одна від одної (т.зв. «гусячим кроком»).
 4. ВАЖЛИВО! Намагайтеся не втрачати рівновагу, не збільшуйте ширину кроку, не торкайтеся землі рукою, не спирайтеся на сторонні предмети, не торкайтеся інших людей!
 5. Негайно повідомте про обірваний дріт Кол-центр АТ “Харківобленерго” за телефонами: 057-34-24-413, 067-23-40-413, 050-05-40-413, 063-05-40-413. Цілодобово!
 6. За необхідності викличіть – Службу порятунку “101” та швидку медичну допомогу “103”.
 7. Попереджайте перехожих про небезпеку до приїзду енергетиків.
 8. У жодному разі не намагайтеся самостійно відновити електропостачання своїх домоволодінь при виявлених пошкодженнях.
 9. Енергетики наголошують! У разі виявлення обірваних або провислих проводів, пошкоджених опор або небезпеки їх падіння, пошкодження кабелів та інших об’єктів і елементів електричних мереж підприємства, установи, організації та громадяни повинні негайно повідомити про це енергопідприємство або місцеві органи виконавчої влади.

 

Як вберегтися від блискавки?

Відповідь:

Блискавка – гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, що проявляється яскравим спалахом світла й гучним гуркотом, що його супроводжує. Температура каналу блискавки може досягати 25–30 тис. градусів, тому в місці удару блискавки виникає локальний перегрів поверхні, який може привести до загоряння матеріалу покрівлі або утеплювача, а у найгіршому випадку – викликати загоряння горючих газів і парів.

Багато хто боїться грози, особливо коли вона проходить прямо над головою, коли небо в блискавицях та гуркоче грім. Боятися цих явищ не потрібно, але бути обережним під час грози треба. Розряди атмосферної електрики можуть стати небезпечними для життя, якщо своєчасно не вжити заходів перестороги.

Основні правила поведінки під час грози:

1. Краще не виходьте без потреби з приміщення.

2. Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть всі вікна та двері. У приміщенні не повинно бути протягу, який притягує кульову блискавку.

3. У приватному будинку в жодному разі не розпалювати піч – блискавка може проникнути в будинок через димохід. Тримайтеся подалі від електроприладів, антен, проводів – вони притягують розряд.

4. Якщо ви знаходитесь на відкритому просторі під час грози, не використовуйте свій мобільний телефон, крім випадків, коли вам потрібно викликати допомогу.

5. Не стійте на вулиці під високими деревами або стовпами.

6. Відстежуйте прогнози погоди.

7. Якщо негода застала вас за кермом, намагайтеся знайти місце для парковки і залиште автомобіль у безпечному місці. Не паркуйте автомобіль під деревами, адже є небезпека падіння гілок.

8. Допомагайте людям поруч, але в екстремальних ситуаціях обов’язково викликайте рятувальників.

9. Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на узвишші. Знайдіть низькі дерева, що стоять поряд. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш проводимі для розрядів електрики, найменше – верба, клен та кущі.

10. В жодному разі не бігайте і не плавайте.

Удома:

 • Вимкни з мережі всі електроприлади, а ще ліпше – відключи електроживлення в усьому будинку або квартирі.
 • Зачини кватирки, вікна, димарі, балконні двері.
 • Перевір, чи немає в приміщенні протягів – вони можуть затягнути кульову блискавку.
 • Відійди від вікон на безпечну відстань.
 • Відмовся від розтоплення печі або каміна. Дим, що виходить із димоходу, має високу електропровідність, а це підвищує ймовірність удару блискавки в дах.
 • Тримайся подалі від антен, дротів, вхідних дверей, стін, біля яких ростуть високі дерева, та інших об’єктів, пов’язаних із зовнішнім середовищем.
 • Не користуйся мобільним телефоном під час грози, вимкни його взагалі.
 • Намагайся не виходити з дому, якщо в тому немає потреби.

У транспорті:

- Зупини автівку чи інший транспортний засіб якомога далі від дерев та ліній електропередач. Продовжувати рух у негоду вкрай небезпечно: спалахи блискавки і сильна злива погіршують видимість на дорозі і можуть викликати аварію.

- Заглуши двигун, закрий усі вікна, вимкни магнітолу і прибери антену.

- Якщо ти рухаєшся відкритою місциною на велосипеді чи мопеді, терміново зупинись і відійди метрів на тридцять від транспорту. В іншому випадку ти станеш для блискавки найвищою точкою на місцині. У місті цього правила дотримуватися необов’язково, адже висотні будинки вважаються чудовими громовідводами.

Біля водойми:

Якщо ти купаєшся, терміново вийди з водойми й відійди від води якнайдалі.

Якщо ти катаєшся на човні або катамарані, максимально швидко греби до найближчого берега, намагаючись пригнутися якнайнижче до дна плавзасобу.

Відкритий простір:

Потрібно сховатися в найближчій споруді. Якщо ж її поруч немає, дій за такими правилами:

– відключи всі електроприлади, що маєш із собою: планшет, мобільний телефон, плеєр, GPS-навігатор тощо;

– перевір, чи немає поблизу чагарників, дерев і ліній електропередачі;

– відшукай яке-небудь заглиблення – ямку або яр. Земля має бути сухою і бажано піщаною;

– зніми з себе всі прикраси і поклади на віддалі не менше п’яти метрів від себе;

– сядь навприсядки, опусти голову поміж колін і обхопи ноги руками;

– намагайся не ворушитися;

– пам’ятай: лягати на землю дуже небезпечно.

Під час грози на відкритому просторі категорично заборонено ховатися поблизу одиноких дерев, металевих конструкцій, великих металевих об’єктів, сітчастих огорож і вологих стін.

У лісі:

 • Намагайся вибратися з лісу або хоча б відшукай відкриту ділянку.
 • Вимкни всю електроніку.
 • Зніми прикраси.
 • Не ховайся біля високих дерев, особливо якщо це дуб, сосна, ялина або тополя. А ось клен, береза або ліщина вкрай рідко підпадають під удари блискавки.
 • Дерев, раніше постраждалих від ударів стихії, також потрібно уникати. Земля в цьому районі має високу електропровідність, через що ти можеш потрапити у зону небезпеки.
 • Сядь навприсядки, опусти голову поміж колін і обхопи ноги руками.

Яка послідовність дій під час надання домедичної допомоги постраждалим після ураження блискавкою?

Відповідь:

1. Переконайтесь у відсутності небезпеки.

2. Огляньте постраждалого, визначте наявність свідомості, дихання.

3. Викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4. Якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочинайте проведення серцево-легеневої реанімації (штучне дихання і масаж серця, не зупиняючися більш ніж на хвилину).

5. Якщо постраждалий знепритомнів, але дихання збережене, надайте постраждалому стабільне положення.

6. Накладіть на місця опіку чисті, стерильні вологі пов’язки.

7. Забезпечте постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

8. Якщо стан постраждалого погіршиться до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги.

Правила електробезпеки для дітей

Відповідь:

Дорогі діти! Електрика – наш вірний помічник у праці та побуті. Але вона стає небезпечною для життя людини, якщо не дотримуватися основних правил безпечного користування електроенергією. Запам'ятайте та дотримуйтесь рекомендацій та порад від енергетиків.

Електрика в нашому житті.

У сучасному світі ми навіть не можемо уявити свого життя без електрики. Щоб передати електрику туди, де вона потрібна, будують лінії електропередачі. Ви, мабуть, бачили за містом високі стовпи-опори, до яких підвішені проводи. По цих проводах електрика від електростанцій приходить у різні міста і села, до ваших домівок. По проводах електрика біжить під дуже високою напругою, яка досягає сотні тисяч вольт. Щоб ніхто, навіть випадково, не зміг доторкнутися до проводів, енергетики їх підвішують високо в небі та роблять опори такими високими.

Коли електрика проводами приходить у місто, вона потрапляє на електропідстанцію. Там стоїть особлива машина-трансформатор. Він знижує тиск, і далі електроенергія передається кабелями, що закопані глибоко під землею. Ви можете побачити такий кабель у ямі, яку інколи копають будівельники. Ніколи не торкайтеся кабелю, що стирчить з-під землі, адже він може бути під високою наругою! По кабелях електрика приходить у трансформаторну підстанцію. Маленький трансформатор, який розташований у ній, ще більше знижує напругу і вже тепер електрика може використовуватись у різних приладах, що є у вашому домі. Але це не означає, що її дія перестає бути небезпечною для людини.

Так, нас оточує безліч корисних речей, що полегшують життя: прасок, пилососів, кавоварок, тостерів, мікрохвильовок, телевізорів, комп'ютерів, пральних машин тощо. Усі вони – наші помічники. А помічників потрібно “годувати”. Навіть маленькі діти знають, що їх “годує” електричний струм. Він теж наш товариш і помічник, коли з ним поводитися обережно, виконуючи всі правила користування електроприладами. Вирвавшись на волю, електричний струм може наробити багато лиха: влаштувати страшну пожежу, сильно уразити господаря, в результаті чого людина може навіть померти. Пошкодження, що виникають від дій електричного струму, називаються електротравмою.

При електротравмі можуть бути: слабкість, почервоніння, втрата чутливості, запаморочення, втрата свідомості.

Перші дії при ураженні струмом:

Відключити електрику в квартирі!

Покликати дорослих на допомогу!

Негайно викликати швидку допомогу за телефоном 103!

Щоб не піддавати себе ризику, запам'ятайте прості правила користування електроприладами у побуті, вдома:

Не вмикай незнайомі електроприлади сам, без дорослих. Дроти, по яких іде струм, ізольовані, але ізоляція може зіпсуватися – вивільнена електрика наробить лиха.

Не встромлюй пальці або будь-які предмети в розетку.

Користуйся лише вимикачем, який добре знаєш. Якщо в гостях чи на дачі помітив незнайомий тобі вимикач, запитай дорослих, як з ним поводитися.

Не залишай ввімкнені в мережу електроприлади, коли ними не користуєшся або ідеш з дому. Може статись коротке замикання і, як наслідок, пожежа! Коли сталося коротке замикання, ніколи не гаси водою! Коли загорівся шнур, обмотай руку сухою простою ганчіркою або одягни суху гумову рукавицю і витягни вилку з розетки.

Заборонено самостійно розбирати та ремонтувати електроприлади. Цим мають займатися професіонали.

Правила поведінки на вулиці біля енергооб'єктів:

Заборонено підніматись на опори ліній електропередачі.

Заборонено проникати за огорожі та бар'єри електроустановок, заходити на територію енергооб'єктів. Звертай увагу на заборонні та попереджувальні знаки, які розміщують енергетики!

Заборонено відчиняти двері і проникати в приміщення електроустановок, втручатись у їхню роботу.

Заборонено наближатись до обірваного проводу ближче ніж на 8 метрів, а тим більше торкатись – дотик до нього небезпечний для життя!

Заборонено запускати поряд з лініями електропередачі спортивні моделі літальних апаратів, накидати на проводи різноманітні сторонні предмети, займатися рибальством.

Заборонено розпалювати під лініями електропередачі вогнища, складати поруч дрова, солому й інші легкозаймисті предмети.

Від дотримання правил електробезпеки залежить ваше здоров'я та життя!

Діти! Якщо ви помітили обірвані проводи лінії електропередачі, відчинені двері трансформаторних підстанцій або як сторонні особи поникають в приміщення електроустановок чи піднімаються на опори, необхідно терміново повідомити про це дорослих або енергетиків!

“Кол-центр” АК “Харківобленерго” працює цілодобово!

Для мешканців м. Харкова: 15-04, 0-800-500-413.

Для мешканців Харківської області: 0-800-500-413.

Усі дзвінки безкоштовні!

Шановні батьки! Відповідальність за нещасні випадки завжди лежить на дорослих, які вчасно не попередили, не втримали, не вберегли! Розмовляйте зі своїми дітьми, нагадуйте про небезпеку! Може бути, що саме Ваші слова вбережуть близьких від біди!

Переглянути міні фільм "Згадаємо разом правила електробезпеки"

Які правила безпечної поведінки поблизу енергетичного обладнання?

Відповідь:

Правила безпечної поведінки поблизу енергетичного обладнання

Категорично забороняється:

 • відчиняти двері огороджень електроустановок і проникати за огорожі та бар’єри;
 • заходити на територію і в приміщення електричних споруд;
 • вилазити на опори ліній електропередач, підійматись на дахи споруд, вилазити на дерева, поблизу яких проходять повітряні лінії;
 • намагатися з будь-якою метою проникнути до трансформаторних підстанцій;
 • запускати поряд із лініями електропередачі спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв, тощо;
 • накидати на проводи різноманітні сторонні предмети;
 • рибалити поблизу ліній електропередачі;
 • намагатися діставати будь-які предмети, що застрягли між проводами;
 • торкатись проводів, які провисли або знаходяться на землі. Смертельно небезпечним є наближення до обірваних проводів на відстань ближче ніж 8 метрів. Електротравму можна отримати і в декількох метрах від проводу.

У разі виявлення обірваного проводу лінії електропередачі або відчинених дверей електроустановки необхідно негайно повідомити про це енергетиків.

Якщо ви помітили обірвані проводи, треба організувати охорону місця пошкодження та негайно викликати енергетиків АТ “Харківобленерго” за цілодобовим телефоном кол-центру: 057-34-24-413, 067-23-40-413, 063-05-40-413, 050-05-40-413 (м. Харків та Харківська область), а за необхідності – Службу порятунку “101” та швидку медичну допомогу “103”.

 

ПЕРЕДАЧА ПОКАЗІВ

Навчальне відео “Передати покази — це просто!”

Відповідь:

Пропонуємо переглянути повчальне відео, як правильно передавати покази лічильника за допомогою дистанційних сервісів. До речі, відео надіслане від населення у рамках проведення соціальної акції.

https://www.oblenergo.kharkov.ua/media_centre/video_galery/1peredatypokazyceprosto

https://www.oblenergo.kharkov.ua/media_centre/video_galery/2peredatypokazyceprosto

https://www.oblenergo.kharkov.ua/media_centre/video_galery/3peredatypokazyceprosto

https://www.oblenergo.kharkov.ua/media_centre/video_galery/4peredatypokazyceprosto

https://www.oblenergo.kharkov.ua/media_centre/video_galery/5peredatypokazyceprosto

Коли (в яких саме числах місяця) і в який спосіб передавати показання лічильника, щоб вони співпали з нарахуваннями в квитанції?

Відповідь:

Порядок здійснення зняття та передачі даних про фактичні покази лічильника електричної енергії для побутових споживачів визначається Кодексом комерційного обліку електричної енергії (далі – Кодекс), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) від 14.03.2018 № 311.

Відповідно до п. 8.6.2 Кодексу індивідуальні побутові споживачі зобов'язані щомісяця зчитувати фактичні покази з усіх лічильників, встановлених на об'єкті споживача, для яких відсутня можливість дистанційного зчитування даних, та надавати їх відповідному оператору системи розподілу.

Відповідно до п. 8.6.3 Кодексу зчитані та передані дані з лічильників протягом періоду, що починається за два календарні дні до кінця розрахункового місяця та закінчується на третій календарний день наступного розрахункового періоду (календарного місяця), вважаються даними на перше число календарного місяця.

Споживач має змогу надавати покази засобу обліку до АТ «Харківобленерго» в один із нижченаведених способів:

 • за допомогою офіційного сайту товариства, де на головній сторінці знаходиться «Банер-посилання» з написом «Передача показів засобу обліку», при натисканні якого потрібно ввести дванадцятизначний особовий рахунок абонента та покази засобу обліку;

 • за допомогою сервісу «Особистий кабінет» на сайті АТ «Харківобленерго»;

 • відвідуючи сервісний центр з обслуговування побутових споживачів, залишити дані на терміналі, який знаходиться в приміщенні за адресою: вул. Плеханівська, буд. 126/2, м. Харків;

 • за допомогою послуг чат-ботів Telegram та VIBER;

 • завантаживши мобільний додаток «Харенерго»;

 • зателефонувавши до кол-центру АТ «Харківобленерго»: 057-34-24-413, 067-23-40-413, 063-05-40-413, 050-05-40-413. Кол-центр працює щоденно та цілодобово. Якщо не буде зв'язку з оператором, є можливість передати покази через голосове меню.

Детальна інформація та інструкції щодо передачі показів обліку розміщено на сайті АТ «Харківобленерго»”: сторінка «Головна», «Передача показів лічильника» за посиланням: https://www.oblenergo.kharkov.ua/pokaz

Як часто контролери перевіряють показання лічильника?

Відповідь:

Відповідно до п. 8.6.1 Кодексу зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи відповідно до п. 3.6 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (додаток 3 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312), яким передбачено здійснення контрольного зняття показів лічильника електричної енергії оператором системи розподілу не рідше одного разу на шість місяців.

ПРИЛАДИ ОБЛІКУ

Чи можна мешканцям відмовляти представнику обленерго у доступі до приладів обліку електричної енергії?

Відповідь:

Відповідно до вимог підпунктів 12, 13 п.5.5.5. “Правил роздрібного ринку електричної енергії” споживач електричної енергії зобов'язаний:

 1. забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору;
 2. забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.

Диференційований прилад обліку (двозонний/тризонний прилад обліку) - що це таке?

Відповідь:

Диференційований прилад обліку - це сучасний лічильник, який дозволяє вести облік спожитої електричної енергії окремо за кожним вказаним періодом часу (зоною доби). Даний лічильник дозволяє споживачу оплачувати вартість спожитої електричної енергії за різними тарифами в залежності від періоду часу, коли була спожита електроенергія (вночі - дешевше, вдень - звичайним тарифом, в пік - дорожче (при тризонному обліку)).

Багатотарифний лічильник рахує електроенергію не просто по кількості спожитих кВт*годин, а "вміє" запам'ятовувати скільки електроенергії було спожито у відповідний час доби.

При встановленні двозонного приладу обліку, споживання електричної енергії ділиться на два періоди: вдень, з 7 до 23-ї години, споживач сплачує за електроенергію за повним тарифом. А у нічний час доби з 1 квітня 2015 року застосовується коефіцієнт 0,5 до тарифу, тобто споживач буде отримувати 50 % знижку.

3594673-nochnoj-tarif-na-elektroenergi

При встановленні тризонного приладу обліку споживання електричної енергії ділиться на три періоди. У години масового споживання, з 8-ї до 11-ї та з 20 до 22-ї. електроенергія коштує на 50% дорожче від звичайного тарифу. Вночі з 23-ї години до 7-ї години ранку споживач отримує 60 % знижки від повного тарифу (застосовується коефіцієнт 0,4). В інший час, з 7-ї до 8-ї, з 11-ї до 20-ї, з 22-ї до 23-ї повний тариф.

Зонний облік буде вигідним, якщо більшість електроприладів споживач буде використовувати вночі або перенесе на нічний час роботу електроприладів великої потужності - бойлер, електроопалення, системи підігріву підлоги, кондиціонер, пральну машину, посудомийну машину тощо.

Окрім того, слід вживати істотних заходів з економії електроенергії: вимикати прилади обліку, виходячи з дому, не залишати їх в режимі очікування, замінювати лампи на енергозберігаючі, купуючи техніку обирати ту, яка має найменше споживання електроенергії. Усе це, в комплексі із переходом на диференційований облік електроенергії, дозволить суттєво зекономити кошти з сімейного бюджету.