Головна мета — попередити випадки електротравматизму!

12.06.2020

АТ “Харківобленерго” прикладає багато зусиль для популяризації заходів, спрямованих на профілактику електротравматизму. Як показує практика, в більшості випадків причиною травматизму і дітей, і дорослого населення на об'єктах енергетики, а також під час користування електроприладами, стає банальне незнання правил поведінки. Тому завдання енергетиків - попередити можливу небезпеку.

Протягом багатьох років працівники АТ “Харківобленерго” проводять системну роботу у цьому напрямку. Для молодшої та старшої вікової категорії енергетики пропонують на вибір різні формати зустрічей. Насамперед, це інтерактивні уроки в учбових закладах міста та області, на яких в ігровій формі фахівці розповідають правила обережного користування побутовими електроприладами та безпечного знаходження поблизу енергетичних об’єктів. Дуже цікавими є екскурсії до підприємства, де підлітки ближче знайомляться з роботою енергетиків. Влітку в оздоровчих таборах це пригодницька гра-квест, де спеціалісти товариства моделюють ситуації, пов'язані з небезпекою ураження електричним струмом, а діти їх вдало вирішують.

Під час таких заходів працівники “Харківобленерго” об'єднують зусилля зі своїми партнерами — представниками державної служби з надзвичайних ситуацій, Національного університету цивільного захисту, патрульної поліції, швидкої допомоги. Така тісна співпраця важлива у справі організації вивчення дітьми шкільного віку “енергетичної грамоти” та правил безпеки життєдіяльності. Адже саме у шкільному віці необхідно формувати у дітей почуття відповідальності, вміння правильно зорієнтуватись у тій чи іншій надзвичайній ситуації.

За підтримки Департаменту освіти Харківської міської ради та Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації АТ “Харківобленерго” щорічно проводить дитячі конкурси на краще фото, колаж, поробку, малюнок, твір, плакат та листівку “hand made”. Головна мета творчих перегонів - звернути увагу підростаючого покоління, наскільки обережними потрібно бути з електрикою.

Крім того, фахівці підприємства розробляють різноманітну поліграфічну продукцію, яка присвячена правилам поведінки поблизу енергетичних об'єктів та безпечному користуванню побутовими електроприладами: різноманітні плакати, навчально-пізнавальні журнали, розклади уроків, брошури, листівки, календарики та пам’ятки з електробезпеки. Яскрава пізнавальна література дарується дітям під час проведення тематичних заходів.

При цьому, на Головній сторінці сайту АТ “Харківобленерго” є розділ “Електоробезпека”, який містить різноманітну тематичну інформацію: фото, відео, пізнавальні матеріали та поліграфія. Кожен бажаючий може ознайомитися з відповідними роз'яснювальними матеріалами та при необхідності — роздрукувати їх.

Завдяки організації подібних заходів енергетики підвищують інтерес дітей до вивчення та дотримання основних правил електробезпеки та допомагають збагачувати та накопичувати позитивний досвід з безпечного поводження на вулиці та у побуті.

АТ “Харківобленерго” вкотре наголошує, щоб уникнути нещасних випадків від ураження електричним струмом, необхідно усвідомлювати серйозність загрози електричного струму і не ставитися до нього легковажно. Немає більшої цінності на землі, ніж людина, її життя та здоров’я. Тому кожен із нас повинен сам подбати про свою безпеку.

В навколишньому середовищі застосовується багато електричних установок, електроприладів, які потребують певних знань, дотримання певних правил поводження в місцях розташування електроустаткування та ліній електропередачі.

Нехтування «Правилами охорони електричних мереж» та несвоєчасне виконання робіт зі зрізання дерев може призвести до обривів проводів ліній електропередачі при поривах вітру. А це може спричинити загибель людей чи тварин, виведення з ладу електричного обладнання та призупинення електропостачання.

Певну небезпеку для життя та здоров’я людей несуть лінії електропередачі, тому для них встановлено охоронні зони. У межах охоронних зон землі у їх власників та користувачів не вилучаються, а використовуються з обмеженнями, передбаченими «Правилами охорони електричних мереж».

АТ “Харківобленерго” звертає Вашу увагу на необхідність дотримання правил техніки безпеки при виконанні робіт у межах охоронних зон ліній електропередачі та трансформаторних підстанцій, а саме: дотримання мінімально допустимих відстаней від електричних мереж до будинків, споруд, земельної і водної поверхні, зокрема, під час проведення польових робіт.

Згідно з п. 1 Правил “електричними мережами, які підлягають охороні, вважаються трансформаторні підстанції, розподільчі пункти і пристрої, струмопроводи, повітряні лінії електропередач, підземні та підводні кабельні лінії електропередач та споруд, які до них належать”.

Відповідно до п. 5 Правил уздовж повітряних ліній установлюється охоронна зона у вигляді земельної ділянки і повітряного простору по обидва боки від крайніх проводів для повітряних ліній напругою: до 1 кВ – 2 м, до 20 кВ – 10 м, 35 кВ – 15 м, 110 кВ – 20 м.

Для кабельних ліній електропередачі охоронна зона простягається на один метр по обидва боки від кожного кабелю. Для кабельних ліній електропередачі до 1 кВ, прокладених у містах під тротуарами, - у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами від крайнього кабелю на відстань 0,6 метра у напрямку будинків і споруд на відстань 1 метра у напрямку проїжджої частини вулиці.

За периметром трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв охоронна зона простягається на відстані 3 м від огорожі або споруди.

Забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пристроїв і пунктів виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:

 • перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільні перемикання електричних апаратів та підключення електричних мереж;
 • будувати житлові, громадські та дачні будинки;
 • влаштовувати будь-які звалища;
 • складати добрива, корми, торф, дрова, інші матеріали;
 • складувати солому та випалювати стерню;
 • розпалювати вогнища;
 • розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів;
 • накидати на струмовідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматись на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтовувати їх елементи;
 • саджати дерева та інші багаторічні насадження;
 • влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей;
 • запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв.

АТ “Харківобленерго” нагадує, що перш ніж проводити будь-які дії поблизу енергетичних об’єктів, необхідно письмово звернутися до районного відділення (РВ) або до високовольтного району електричних мереж (ВРЕМ) товариства, де Вам нададуть всю необхідну інформацію та роз’яснення. При цьому зазначаємо, що п. 10 Правил передбачено відшкодування підприємствами, які виконують роботи в охоронних зонах, витрат енергопідприємства на оформлення допуску, проведення нагляду та інші додаткові витрати.

АТ “Харківобленерго” наголошує, що небезпечним є наближення до обірваних дротів, блискавкозахисних тросів, доторкання до металевих та залізобетонних опор, наїзд на опору транспортом, падіння дерев на проводи, спроба викрадення дротів, хуліганські дії сторонніх осіб, пряме попадання блискавки і пошкодження ізолятора або блискавкозахисного тросу.

Також велику небезпеку несуть дерева, гілля яких розрослося і торкається дротів електромереж. Перебувати поблизу таких дерев, а тим паче збирати урожай з них – дуже небезпечно.

У випадку виявлення обірваного проводу суворо забороняється наближатися до нього на відстань менше 8 метрів!

УВАГА! У випадках виявлення факторів пошкодження деталей ліній електропередачі, обірваних проводів, відкритих дверей розподільних пристроїв, а також якщо Ви стали свідком розкрадання повітряних ліній електропередачі, обладнання трансформаторних підстанцій або навмисного споживання електроенергії поза обліком, негайно інформуйте про це відповідний район електромереж або Кол-центр АТ “Харківобленерго” за телефонами: 057-34-24-413, 067-23-40-413, 050-05-40-413, 063-05-40-413. Цілодобово!