Історичні хроніки. Розвиток електроенергетики у 20-х роках XX сторіччя

24.02.2021

Розвиток промисловості у 20-х роках минулого сторіччя та стрімке зростання електроспоживання вимагали повної реконструкції енергетичного господарства Харкова. У зв'язку з цим владою було прийнято рішення терміново провести розширення міської електростанції, яка після громадянської війни знаходилася у стані майже повного розвалу. 

У машинному залі старої станції із трьох машин (дві парові й один дизель) могла працювати тільки одна парова. На новій станції вийшли з ладу два дизелі й турбіна. Електроспоживання зростало, і наприкінці 1922 року енергетичні потужності міста були майже повністю вичерпані. Щоб збільшити їх, з Туреччиною було укладено торговельну угоду про поставку до Харкова турбогенератора потужністю 5 МВт, який був демонтований через непотрібність у Стамбулі. У 1923 році турбогенератор, що одержав назву “Турчанка”, був доставлений на Харківську центральну електричну станцію (ХЦЕС). Його пуск відбувся у 1924 році.

Перший же рік роботи виявив недосконалість і вкрай незадовільну роботу турбогенератора: він демонстрував потужність не більше 3 МВт, витрати пару були більше у 2,5 рази за гарантовану норму, обладнання часто потребувало ремонту. 

Щоб виправити ситуацію, уряд замовив німецькій фірмі BBC два нових турбогенератори потужністю 8 МВт кожний. Вони були змонтовані на ХЦЕС та почали експлуатуватися у 1927-1928 роках. Після введення в дію цих турбогенераторів “Турчанку” демонтували як непридатну для подальшої роботи.

Одночасно з установкою нових турбогенераторів розвивалися й електричні мережі Харкова. З 1923 по 1928 рік було замінено кабелі на лініях 6 кВ, що виходять із електростанції, на кабелі більшого поперечного перерізу. Це дало змогу збільшити пропускну можливість. Була налагоджена робота багатьох трансформаторних підстанцій, їх загальна кількість у місті перевищила 200. Розвиток електричних мереж Харкова забезпечив електрифікацію нових районів міста: Холодної гори, Основи, Нової Баварії, Журавлівки. У 1928 році загальна кількість абонентів у Харкові складала понад 25 тисяч.