Комунальні підприємства-боржники заганяють електрозабезпечення м. Харкова у глухий кут

18.05.2016

21 травня 2016 року заплановане відключення від електропостачання КП “Міськелектротранссервіс”. Енергетики знеструмлять тягові підстанції, депо та адміністративні будівлі.

На теперішній час несплата КП “Міськелектротранссервіс” за спожиту електроенергію складає біля 30 млн. грн.

Міський перевізник поповнив список комунальних підприємств-боржників, до якого входять КП “Харківводоканал” та КП “Харківські теплові мережі”.

Заборгованість цих підприємств за спожиту електроенергію перевищує 649 млн. грн., а саме:

  • КП “Харківводоканал” — 560,7 млн. грн.;
  • КП “Харківські теплові мережі” — 88,4 млн. грн.

Найближчим часом планується проведення обмеження електропостачання боржників в зв'язку з тим, що від рівня розрахунків цих комунальних підприємств залежить повна оплата АК “Харківобленерго” вартості купованої електроенергії в ДП “Енергоринок”.

З початку 2016 року в Україні почали застосовуватися нові правила подекадного погашення заборгованості за куповану електричну енергію енергопостачальними компаніями.

У разі не 100 % оплати АК “Харківобленерго” вартості купованої електроенергії за минулу декаду розрахункового місяця з наступного дня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), застосовує фінансові санкції регуляторного впливу по відношенню до АК “Харківобленерго”, а саме: крім уже існуючих коригуючих коефіцієнтів до алгоритму перерахування коштів на поточний рахунок компанії вводяться додаткові щодобові відрахування (утримання) коштів з поточного рахунку компанії на користь оптового постачальника електроенергії на підставі постанови НКРЕКП від 13.06.2013 № 700.

Систематична несплата коштів за електроенергію міськими комунальними підприємствами призводить до руйнації енергетичного фундаменту м. Харкова.

АК “Харківобленерго” не в змозі в повній мірі забезпечити технічне обслуговування електричних мереж, які живлять інфраструктуру міста, а саме, кабельні лінії, обладнання підстанцій, вимикачів, роз`єднувачів тощо.

За 4 місяці 2016 року у м. Харкові сталося 355 відключень кабельних ліній 6-10 кВ, 148 відключень кабельних ліній 0,4 кВ. Через це без електричної енергії залишалися лікарні, дитячі садки, супермаркети, магазини, житлові будинки, а також об'єкти самих винуватців складної ситуації — підкачувальні насоси КП “Харківводоканал”, місцеві котельні КП “Харківські теплові мережі”. Недовідпуск електричної енергії перевищив 166 МВт*год.

Недостатня надійність кабельних ліній м. Харкова пов'язана з тим, що понад 60 % з них відпрацювали більш ніж 30 років та підлягають заміні, що неможливо в сучасних умовах.

Через недостатнє фінансування внаслідок несплати за спожиту електроенергію КП “Харківводоканал”, КП “Харківські теплові мережі” та КП “Міськелектротранспортсервіс” за цей час відремонтовано лише 284 кабельних ліній 6-10 кВ (80 %) та 71 кабельну лінію 0,4 кВ (49 %). Це пов’язано з тим, що з запланованих на виконання капітальних ремонтів міських електричних мереж 11 млн. 203 тис. грн. через несплату за спожиту електричну енергію рядом споживачів, компанія змогла винайти лише 4 млн. 468 тис. грн. на їх проведення. З зазначеної суми 3 млн. 228 тис. грн. було витрачено на відновлення роботи пошкоджених КЛ 6-10 кВ та 360 тис. грн. — на відновлення роботи пошкоджених КЛ 0,4 кВ.

Під час ремонтів кабельних ліній було встановлено 921 муфту (вартість однієї з’єднувальної муфти перевищує 3 тис. грн.).

У зв'язку з нестабільною роботою електричних мереж, викликаних вищезазначеними факторами, неможливо забезпечити надійне електропостачання як об’єктів життєзабезпечення міста, так і населення зокрема, що може призвести до загострення соціальної напруженості. Під загрозою нормального функціонування перебувають об'єкти охорони здоров'я, КП “Харківські теплові мережі”, КП “Харківводоканал”, КП “Міськелектротранссервіс”, об’єкти соцкультпобуту.

Серед кабельних ліній, роботу яких з лютого 2016 року неможливо до цього часу поновити через відсутність коштів, є три КЛ 6-10 кВ, що живлять станції метрополітену “Наукова”, “Пушкінська”, “Героїв Праці”.

Неможливість забезпечення резервування живлення зазначених станцій значно знижує надійність електропостачання метрополітену вцілому.

Крім того, внаслідок заборгованості комунальних підприємств АК “Харківобленерго” не має можливості на виконання у повному обсязі реконструкцій Харківських міських електричних мереж згідно Інвестиційної програми-2016. Так, у першому півріччі було заплановано виконати на території м. Харкова реконструкцію електричних мереж 110 кВ у обсягах 4 млн. 385 тис. грн та реконструкцію 2,46 км міських КЛ-6-10 кВ на загальну суму 5 млн. 072 тис. грн, однак брак коштів не дозволив це зробити.

На сьогоднішній час у компанії відсутня можливість проводити заміну дефектних дільниць кабельних ліній, що унеможливлює нормальне електрозабезпечення споживачів та надійне електропостачання міста.

Обмеження обсягів реконструкції електричних мереж вкрай негативно позначається на розвитку інфраструктури м. Харкова та можливості підключення до електропостачання нових споживачів.

Прес-служба АК “Харківобленерго”