Скупий платить двічі

04.04.2017

Крадіжки енергетичного обладнання наносять значний матеріальний збиток та одночасно ставлять під загрозу електроживлення багатьох споживачів.

В останні роки злодії змінюють свої пріоритети. Якщо раніше цілю кримінальних мисливців були повітряні лінії електропередачі, з яких зрізалися дроти для здачі в металобрухт, то відтепер зловмисники полюють на коштовне електроустаткування — автоматичні вимикачі, рубильники, трансформатори струму. Протягом минулого року в міських електричних мережах виявлено 15 подібних випадків.

Ще однією мішенню варварського промислу є металеві люки, що закривають кабельні канали на трансформаторних підстанціях. Варто лише вдуматися в цифру — понад 1200 люків поцуплено за останні 6 місяців. Їх загальна вага досягає майже 30 тон! Для відновлення підстанцій компанії знадобиться витратити понад 1 млн. гривень. А ці гроші стали б у нагоді для проведення реконструкцій та поточних ремонтів електричних мереж.

В гонитві за копійчаними прибутками зловмисники ризикують не тільки свободою, але й ставлять під загрозу здоров'я і, навіть, власне життя.

Забезпечити охорону десятків тисяч кілометрів повітряних ліній електропередачі та трансформаторних підстанцій — вкрай складне завдання. Тому фахівці акціонерної компанії “Харківобленерго” розробили та впровадили низку заходів для ефективної протидії крадіжкам енергетичного обладнання. На підприємстві діють групи швидкого реагування. Після отримання від населення чи диспетчерів районів електричних мереж інформації співробітники служби охорони оперативно виїжджають на місце події. Такі “летючі” загони чергують цілодобово у всіх районах Харкова та Харківської області. Номери телефонів груп швидкого реагування розміщенні на всіх об'єктах компанії.

Складна ситуація з крадіжками вимагає від енергетиків прибігати до найсучасніших технологій. Кроком в цьому напрямку стало використання безпілотних літальних апаратів для спостерігання за ситуацією навколо електричних мереж. Використання дронів дозволяє суттєво економити паливо, але при цьому залишати під контролем найбільш небезпечні ділянки електричних мереж. Таким чином, зловмисники навіть не будуть здогадуватися, що за їх діями уважно слідкує повітряне око.

Крім того, трансформаторні підстанції “Харківобленерго” оснащуються охороною сигналізацією. В разі спроби проникнення сторонніх осіб, сигнал тривоги відразу надходить на централізований пункт спостереження. Упередження крадіжок саме з цих об'єктів — одне із пріоритетних завдань. Справа в тому, що у злочинців особливим попитом користується трансформаторне масло. Спустошене обладнання в короткий термін виходить з ладу.

Найчастіше злочинці зливають масло для використання в якості дизельного пального. Як правило, викрадене збувається нелегальним АЗС, де воно продається власникам автівок за зниженими цінами.

Однак бажаючі на дурницю заправитися ризикують залишитися без засобу пересування. Енергетики попереджають — у технічну рідину почали додавати спеціальні присадки, які виводять з ладу двигуни автомобілів.

З минулого року в компанії також почали використовувати синтетичне масло. На відміну від мінерального, займання синтетичного масла у двигуні внутрішнього згоряння не відбувається. Так що його крадіжка втрачає будь-який сенс.

Багаторічний досвід показує, що ефективно протидіяти злочинним посяганням можливо лише завдяки спільним зусиллям енергетиків та населення.

Фахівці “Харківобленерго” звертаються до городян та мешканців Харківської області з переконливим проханням не бути байдужими та проявляти пильність. У разі появи підозрілих осіб біля енергетичних об'єктів та ліній електропередачі, слід подзвонити до кол-центру компанії за номерами 15-04 (для стаціонарних телефонів м. Харків) або 0-800-500-413. Конфіденційність гарантується.