У зв'язку з систематичною несплатою коштів за електроенергію двома найкрупнішими споживачами — КП “Харківводоканал” та КП “Харківські теплові мережі” електропостачання Харківського регіону поставлене на межу енергетичного колапсу.

12.02.2016

АК “Харківобленерго” є одним із найкрупніших постачальників електричної енергії та відіграє важливу роль у забезпечені стабільного та сталого функціонування енергетичної системи України.

У зв'язку з систематичною несплатою коштів за електроенергію двома найкрупнішими споживачами — КП “Харківводоканал” та КП “Харківські теплові мережі” електропостачання Харківського регіону поставлене на межу енергетичного колапсу.

Так, протягом 2015 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) неодноразово незаконно встановлювала відсоток відрахування коштів на поточний рахунок АК “Харківобленерго” на нульовому рівні.

Незаконність дій НКРЕКП підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 грудня 2015 року по справі
№ 826/24669/15, якою:

  1. суд визнав протиправною та скасував постанову НКРЕКП 02.11.2015
    № 2699 “Про алгоритм перерахувань коштів”;
  2. суд визнав цілком достатнім коефіцієнт відрахувань на поточний рахунок 14,37% для скорочення суми заборгованості перед ДП “Енергоринок” та реальну відсутність необхідності у застосуванні "нульового" коефіцієнту;
  3. суд встановив, що хоча й відповідач (НКРЕКП) наділений повноваженнями щодо встановлення алгоритму розподілу коштів, проте оскаржуваною постановою АК “Харківобленерго” встановлено “нульовий” алгоритм за відсутності визначених Порядком підстав;
  4. суд зазначив, що встановлення АК “Харківобленерго” "нульового" коефіцієнту матиме наслідком невиконання позивачем інших зобов'язань.
  5. Незважаючи на вищевикладене, АК “Харківобленерго” розрахувалося з ДП “Енергоринок” за куповану у 2015 році електроенергію на 102,3 %.

З 2016 року в Україні почали застосовуватися нові правила подекадного погашення заборгованості за куповану електричну енергію енергопостачальними компаніями.

Вперше НКРЕКП застосувала нові фінансові санкції регуляторного впливу по відношенню до АК “Харківобленерго”, а саме: крім уже існуючих коригуючих коефіцієнтів, які застосовуються до алгоритму перерахування коштів на поточний рахунок компанії введені додаткові щодобові відрахування (утримання) коштів з поточного рахунку компанії на користь оптового постачальника електроенергії.

Тобто, у разі не 100 % оплати АК “Харківобленерго” вартості купованої електроенергії за минулу декаду розрахункового місяця з наступного дня до компанії застосовуються фінансові санкції регуляторного впливу.

На сьогодні НКРЕКП застосовує весь механізм фінансових санкцій регуляторного впливу лише до АК “Харківобленерго” і ніяким чином не впливає на покращення ситуації з розрахунками за спожиту електроенергію КП “Харківводоканал” та КП “Харківські теплові мережі”. А саме від рівня розрахунків цих комунальних підприємств залежить повна оплата вартості купованої електроенергії.

Заборгованість перед компанією за спожиту електроенергію складає:

  • КП “Харківводоканал” — 486 млн. грн.;
  • КП “Харківські теплові мережі” — 95 млн. грн.

Рівень поточних розрахунків комунальних підприємств у лютому не перевищує 30 %. Однак відповідно до умов договорів, які укладені з КП “Харківводоканал” та КП “Харківські теплові мережі”, “розрахунки за електричну енергію повинні здійснюватися щоденно рівними частинами протягом розрахункового періоду”.

Всі виправдання на невідповідність тарифів, встановлених НКРЕКП для водоканалу та теплових мереж, не мають під собою підгрунтя. Так, Постановою регулятора від 12.11.2015 № 2757 “Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП “Харківводоканал”, закладені кошти для щомісячної сплати за електроенергію у розмірі 45 млн. грн. При цьому, фактичне споживання водопостачальним підприємством електроенергії складає 41 млн. грн.

На сьогодні компанія вже повністю позбавлена обігових коштів для виконання виробничої діяльності, що в умовах складних (стихійних) погодних умов може призвести до техногенної катастрофи через відсутність матеріалів для виконання аварійних робіт та невиплати заробітної плати працівникам компанії.

АК “Харківобленерго” вже використала всі важелі впливу на розв'язання ситуації із заборгованістю комунальних підприємств за спожиту електроенергію та усунення протиправних дій НКРЕКП. Керівництво компанії неодноразово зверталося до Кабінету Міністрів України, профільного міністерства, Ради ОРЕ, НКРЕКП, Харківської обласної державної адміністрації, міського голови м. Харкова, Управління СБУ в Харківській області.

Крім того, профспілковим комітетом АК “Харківобленерго” направлялися листи до Обласного та Центрального комітету “Укрелектропрофспілки”, які, в свою чергу, зверталися до Прем'єр-міністра України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, НКРЕКП. В листах, зокрема, зазначалося, що недоотримання компанією коштів веде до зростання соціального напруження у трудовому колективі, унеможливлює виконання соціальних програм, призводить до затримок виплати заробітної плати і все це в умовах підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги в Україні.

Також слід зазначити, що представники ряду енергопостачальних компаній України, в тому числі АК “Харківобленерго”, звернулися до Ради національної безпеки і оборони України з проханням розглянути ситуацію щодо дискримінаційних дій НКРЕКП по відношенню до деяких енергопостачальних компаній, як кризову ситуацію, яка призведе до дестабілізації становища в будь-якій сфері діяльності у багатьох регіонах України. А також з пропозицією звернутися до НКРЕКП з дорученням щодо негайного поновлення отримання енергопостачальними компаніями коштів на поточні рахунки з метою недопущення повної зупинки виробничої діяльності компаній, особливо в осінньо-зимовий період.

Автори листа до РНБО зазначили, що подальше ігнорування дій НКРЕКП може потягнути за собою виникнення техногенного колапсу, що спричинить соціальну напругу з непередбачуваними соціальними наслідками у багатьох регіонах України.